Haber

Modelistlik Eğitimi ve Modelistliğin Sektördeki Yeri

Türkçe sözlüğe baktığımızda moda kelimesi; “değişiklik ihtiyacı veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik” olarak ifade edilmektedir. Modelist olacak kişiler hem zihinsel hem de bedensel bazı becerilere sahip olmalıdır.  Bu becerilerin kazanılması da ancak iyi bir moda eğitimi almakla mümkündür. 

Modelistlik Eğitimi Modelistliğin Sektordeki Yeri

Baktığımızda insanın vücut uzuvları zaten bellidir ve bunlar için de çeşitli giysiler her zaman hazırlanabilir. Fakat sadece bir pantolon için bile aslında çok sıra dışı kalıplar oluşturulabilmektedir. İşte moda sektöründe yetenek dediğimiz kavram tam da burada devreye girmektedir. Yoksa bakıldığında pantolon zaten tek tiptir, bol ya da dar olur. Ama iyi bir eğitim almış modelistler, bundan çok daha fazlasını düşünüp üretebilmektedirler. 2 boyutlu bir çizimi, 3 boyutlu görsel bir ürüne dönüştürmek, tam da modelistlerin işidir.

Dünyada modaya değer veren ülkelerde modelistlik kursları artık modayı branşlara ayrıştırarak eğitim vermeye başlamışlardır.

Bu branşlar;

  • Kadın Giyim
  • Erkek Giyim
  • Çocuk Giyim
  • Bebek Giyim

olarak sıralanmaktadır. Modelistler de bu branşlarda uzmanlaşarak, çok sıra dışı fikirler üretebilmekte, gerek renkler, gerekse değişik materyallerle tasarladıkları kıyafetler üzerinde modayı adeta yaşatabilmektedir.olarak sıralanmaktadır. Modelistler de bu branşlarda uzmanlaşarak, çok sıra dışı fikirler üretebilmekte, gerek renkler, gerekse değişik materyallerle tasarladıkları kıyafetler üzerinde modayı adeta yaşatabilmektedir.

Bu branşlardan en yaygın olan kadın giyim modelistliği; ciddi anlamda bir çaba gerektirir. Doğru çizimlerin yapılabilmesi için, geçmiş moda akımlarının da biliniyor olması, aynı zamanda bu akımların sadece yaşanılan ülkeyle de sınırlı kalmaması gerekmektedir. Dünyadaki moda kavramının anlaşılması, iyi bir modacı olmanın ilk şartıdır. Neden kadın modası özellikle daha önemli ve önde gelir sorusunu, kadın için modada kullanılabilir çok daha fazla obje olduğu için şeklinde yanıtlayabiliriz. Kadın modasında aksesuarlar, erkek modasına göre daha fazla kullanılmaktadır. Bu yüzden de özellikle kadın giyimi üzerine yapılacak olan çizimler daha zengin içerikler düşünülerek yapılır. Kadın giyim modelistliği, dünyanın ilerlemiş ülkelerinde de çok geçerli bir meslektir.

 

Modelistlik Alanında Kariyer Fırsatları Nelerdir?

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de modelistlik; tekstil sektöründe özellikle kadın giyim modelistliği başta olmak üzere her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek olmuştur.

Modelist olduğunuzda;

  • Moda ve Tekstil alanlarındaki büyük firmalarda “Profesyonel Modelist” veya “Modelhane Şefi” olarak çalışabilirsiniz.
  • Kendi modelhanenizi açarak, “Moda Girişimcisi” olabilirsiniz.
  • Modelistlik Eğitmeni” olabilirsiniz.

 

Nasıl Bir Modelistlik Eğitimi Alınmalı?

Kişinin ne istediği burada çok önemlidir. Bir mesleği olsun isteyen ve moda alanını seven, bu alana ilgi duyan herkes bu eğitimleri alabilir.

Türkiye’ de bir ilke öncülük ederek “Moda Eğitim Programı” nı oluşturan ve Milli Eğitim Bakanlığı’ na onaylatan, 1990 yılından bu yana da eğitimlerini vermeye devam eden Kariyer Eğitim Kurumları’ ndan alacağınız modelistlik eğitimlerinin sonunda, sektörde sizler de Modelist olarak yerinizi alabilirsiniz.

Kariyer Eğitim Kurumları’nda, “360 Derece Moda” kavramı ile oluşturduğumuz eğitim sistemimizle, öğrencilerimize üretim tekniklerinin tamamını, hazır giyim alanının gerektirdiği disipline bağlı olarak öğretmekteyiz. Elbette aldığınız eğitimin sizlere katkı sağlayabilmesi ve öğrenilen bilgilerin geçerliliğini yitirmemesi için bolca model çözümlenmeli ve öğrenilen bilgiler pekiştirilmelidir.

34 yıllık eğitim geçmişiyle Kariyer Eğitim kurumlarında, Sektör tecrübesine sahip ve eğitim alanında uzman eğitmenlerimizin anlatımı ve yönlendirmesi eşliğinde, sektör odaklı eğitim içeriğimizle, kurumumuzun tam donanımlı sınıflarında gerçekleştirdiğimiz yüz yüze derslerimizi, geliştirdiğimiz çeşitli yarışmalar, projeler ve ödevlerle destekleyerek sizlere tam kapsamlı bir eğitim işleyişi sağlamaya devam ediyoruz.

Diğer Blog Yazıları